Sporno finansiranje niških klubova

Od 370 miliona dinara, koliko je iz gradskog budžeta izdvojeno za niške klubove od 2009. godine, čak 40 posto novca dobilo je 5 klubova – Fudbalski klubovi Radnički i Sinđelić, Rukometni klubovi Železničar i Naisa i vaterpolo klub Niš, pokazalo je istraživanje Južnih vesti.

Ali, sporan bi mogao da bude osnov za isplatu ovih donacija. Od skoro 150 miliona, koliko su ukupno dobili, svega 8 miliona isplaćeno je na osnovu propisanih kriterijuma, dok je sve ostalo išlo na konto takozvane „stimulacije“, ili pojednostavljeno „na lepe oči“.

Pri tom, jedino su Železničar i Naisa po zvaničnim kriterijumima i realno najuspešniji niški klubovi, dok su Radnički i Sinđelić na 7. i 10. a Vaterpolo klub Niš čak na 47. mestu.

Pored toga, osim Železničara, u čijoj upravi nema političara, na čelnim pozicijama u Radničkom, Sinđeliću, Naisi i Vaterpolo klubu nalaze se ili su tu do nedavno bili najviši partijski funkcioneri. Od predsednika gradskih odbora DS, G17 i SPS, do direktora najvećih javnih preduzeća.

Kako se finansiraju klubovi?

Do kraja 2010. nisu bili propisani precizni kriterijumi za dodelu novca iz gradskog budžeta, već je novac deljen po proceni gradskih funkcionera. Usvajanjem posebnog Pravilnika stvari su se neznatno promenile od početka 2011. godine.

Novac koji bi klubovi dobijali na osnovu bodova označen je kao „redovno finansiranje“.

Međutim, pored „redovnih para“ klubovi dobijaju i novac za „Stimulativno finansiranje“, za koje, očekivano, nisu predviđeni kriterijumi.

Da stvar bude gora, analiza Južnih vesti pokalaza je da je gradska uprava zapravo polovinu novca i dalje isplaćivala mimo Pravilnika, odnosno kao „stimulaciju“.

Pri tom, na visokim funkcijama u klubovima koji su na listi najfinansiranijih po osnovu „stimulacije“ su najviši gradski funkcioneri, a upravo oni posredno ili neposredno odlučuju o raspodeli stimulacija za klubove.

Tako je, na primer, predsednik skupstine FK Radnički Miloš Simonović, aktuelni gradonačelnik i lider DS u Nišu, predsednik Upravnog odbora je prvi čovek niškog SPS i direktor JP Nišstan Slavoljub Vlajković, a potpredsednik šef Odborničke grupe DS Goran Krivačević.

Predsednik Skupštine Sinđelića do nedavno je bio lider G17 i URS Branislav Bane Jovanović, a na čelu Vaterpolo kluba bio je direktor niškog vodovoda i predsednik DS u Niškoj Banji Aleksandar Aca Mitić.

Stimulativna sredstva dodeljuje gradsko Veće i to „na osnovu posebno iskazanog interesa Grada u oblasti sporta”.

– Na osnovu internog pravilnika stimulativna sredstva se dodeljuju klubovima koji imaju neki značaj za grad i za popularizaciju sporta. To su uglavnom klubovi koji se bave kolektivnim sportovima. Stimulativna sredstva odražavaju i težinu samog sporta. Kolektivni sportovi imaju veliki broj igrača i sistem rada je skuplji. Sasvim je uobičajeno i u kod nas i u drugim zemljama da takvi sportovi dobiju više para nego individualni. Oni jesu skupi, ali su i popularni – objasnio je Miodrag Radović (DS), gradski Većnik resorno zadužen za sport.

Kako je Južnim vestima pojašnjeno u Odseku za sport, koji vode kadrovi G17 i URS, novac za „stimulaciju“ klubovi mogu da dobiju čak i ako ga ne zatraže.

Dovoljno je da Veće smatra da klub iz bilo kojih razloga treba podržati.

Ali, ovde dolazi do velikih razlika iznosima koje klubovi dobijaju. Najčešće najviše novca za „stimulaciju“ dobijaju upravo klubovi koji nemaju dovoljno bodova za redovne aktivnosti.

Tako je, na primer FK Sinđelić koji je dobio 1.6 miliona dinara po Pravilniku, za „stimulaciju“, dakle bez kriterijuma je dobio skoro 20 puta više para i postao jedan od najfinansiranijih klubova.

Šef Odseka za sport Dragan Petković smatra da je Pravilnik ipak doneo poboljšanja.

– Pre postojanja Pravilnika sredstva su raspodeljivana ko ih je kad tražio, nije bilo detaljno preciziranih pravila i kriterijuma. Donošenje Pravilnika je veliki korak napred – rekao je Dragan Petković, šefa Odseka za sport.

Prema objašnjenju Petkovića, novac iz budžeta grada namenjen za finansiranje sporta dobijaju klubovi koji imaju 50 i više bodova. Ostali klubovi koji konkurišu i imaju manje od toga ne gube pravo na finansiranje, već imaju mogućnost da konkurišu fondu za privremeno finansiranje sportskih aktivnosti.

– Pravilnik je sastavio Odsek za sport na osnovu prethodnog iskustva iz oblasti sporta u gradu, po ugledu na pravilnik koji koristi grad Novi Sad, a naravno, u skladu sa drugim zakonima koji su višeg ranga – objasnio je Dragan Petković.

Da bi se prijavili na konkurs neophodno je da klubovi budu upisni u Agenciju za privredne registre, da imaju bar jednog sportskog stručnjaka i prostor za treniranje.

Klubovi imaju pravo da konkurišu i po nekoliko puta po različitim osnovama. Tako na primer klub koji je bodovima dobio određen iznos novca, može ponovo da konkuriše da dobije dodatna sredstva za organizovanje neke manifestacije.

Međutim, proslavljena niška olimpijka, Lidija Mihajlović, inače predsednica Komisije za bodovanje klubova, objasnila je za Južne vesti da očekivanja koja su klubovi imali od grada i Pravilnika za bodovanje nisu ispunjena.

Prema njenim rečima, trenutni način finansiranja klubova na osnovu bodova nije izmenio ništa, jer stimulativno finansiranje “vraća situaciju na ranije godine i tako isti klubovi ostaju u vrhu najfinansiranijih”.

– Svrha postojanja stimulativnih sredstva bila je da budu sa strane, u rezervi, kad zatreba za neke nepredvidive situacije. Tim novcem trebalo je da budu finansirani mali klubovi koji nisu bili bodovani ili da budu finansirana učešća na takmičenjima. Jednostavno da se klubovima pomogne i da se nagrade na neki način. Ali nije tako, po odlukama se vidi gde je novac namenjen i kojim klubovima – kaže Mihajlovićeva.

Problem su, kaže Mihajlovićeva, i sami kriterijumi. Umesto da stručno telo, koje čine ugledni sportski radnici, osvajači najznačajnijih priznanja, predlože kriterijume, to je učinio Odsek za sport, a stručnjacima je dato samo da raspodele bodove.

– Kao komisija očekivali smo da ćemo mi, kao iskusni i uspešni sportisti i poznavaoci sporta, uspostaviti neke kriterijume. Međutim, nije bilo tako. Mi smo bili samo matematičari. Pravilnikom, koji je doneo Odsek, određeno je koja stavka koliko bodova nosi i naše je samo da to raspodelimo klubovima – rekla je Mihajlovićeva.

Kao dokaz svoje tvrdnje Mihajlovićeva navodi primer klubova koji su bili prvi na listi finansiranja po starom Zakonu o sportu, a koji su i sada u vrhu liste.

– Ja sam tražila nekoliko puta da se promeni način finansiranja, ali grad to nije hteo da uvaži. Gradsko Veće vodi glavnu reč, nekoliko puta sam tražila prijem kod gradonačelnika, ali uvek je bio zauzet i nije mogao da me primi – objasnila je Lidija Mihajlović.

Zamerka koju je Južnim vestima predočila je i ta što se Pravilnikom na skoro isti način vrednuju klubovi koji se bave olimpijskim neolimpijskim i rekreativnim sportom.

Prema njenom objašnjenju, iako na prvi pogled deluje da je ovim pružen jednak tretman svim klubovima, i da je oslikava demokratsko funkcionisanje gradskih organa vlasti, time nije uzeta mogućnost da će to možda na neki način naškoditi klubovima koji pripremaju reprezentativce.

– U isti koš stavljeni su klubovi koji imaju reprezentativce i klubovi sa rekreativcima. Na ovaj način, klubovi koji imaju reprezentativce praktično su kažnjeni. Ja nemam ništa protiv njih, ali priprema i treniranje reprezentativaca mnogo više košta od rekreacije  – dodaje Mihajlovićeva.

Ona dodaje da mnogi ne mogu sebi da obezbede platu, jer od ukupnih sredstava koje klub dobije treba da plate kiriju, struju, vodu i neke osnovne troškove, a tu treba uklopiti i platu.

Drugi problem predstavlja zamerka da ni sam Pravilnik nije dobar zbog činjenice da se svi klubovi tretiraju kao da su u istom rangu, to jest da klubovima koji mogu učestvovati na velikim svetskim takmičenjima nije pružena adekvatna finansijska podrška.

– Sve je brzo rađeno i mislim da je jako loše. I onako se malo odvaja za sport, ali sad kada smo svi strpani u isti koš teško da će iko dobiti dovoljno – rekla je Lidija Mihajović.

Uz to, još jedna od zamerki na Pravilnik koji je istakla predsednica Komisije je ta što njime nisu na adekvatan način vrednovani sportovi koji imaju reprezentativce.

Da isplata „stimulacija“ otvara prostor za zloupotrebe slaže se i koordinator Lokalnog anti-korupcijskog foruma i gradski Većnik Biljana Jovanović.

– Za sve mora da postoji jasno definisan kriterijum. Ako pravila postoje, ona moraju i da se ispoštuju. Kao što je slučaj kod Pravilnika, neki klub može da bude brend grada, ali ne može da bude finansiran na osnovu toga što je brend. Mora da postoje i neki drugi kriterijumi, kao što je, na primer, postignit uspeh. Ako se o podeli sredstava odlučuje proizvoljno i bez kriterijuma tu i tek kako može biti mnogo zloupotreba – kaže Jovanović.

Pravdanje novca

Kada je u pitanju pravdanje utrošenog novca koji klubovi dobiju od Grada, šef Odseka za sport Dragan Petković kaže da većina klubova redovno podnosi izveštaje i da do sada nije bilo većih problema.

Utrošeni novac klubovi pravdaju kvartalno, to jest na 3 meseca, podnošenjem finansijskih izveštaja.

– Tek kad podnesu izveštaje mi isplaćujemo novac. Svaki dinar mora da se opravda do kraja i da bude utrošen na to za šta mu je namena. Ako ne pravdaju sredstva redovno ili ima nekih propusta naredna isplata se stopira – objasnio je  Petković.

U Odeku za sport kažu da Grad redovno uplaćuje klubovima novac, ali su mogući slučajevi da kada nema dovoljno sredstva da uplate budu manje. Ova stavka navedena je i u ugovoru koji se zaključuje sa klubovima.


* Podaci za pojedine klubove, koji su menjali nazive ili se spajali sa drugim klubovima, prikazani su objedinjeno.

* Ovaj tekst realizuje se u okviru projekta “Veća transparetnost lokalnih samouprava – pravo građana, obaveza države”, koji finansira Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji u okviru projekta Podrška civilnom društvu.

Sadržaj publikacije je isključiva odgovornost medija i ne predstavlja nužno stavove Evropske unije.

20 comments

  1. Pa gospodo, ovde vec teba debelo da se umesaju istrazni organi i sudstvo! Za sve ovo gospoda koja se pominju u tekstu trebalo bi da dobiju debele zatvorske kazne. Da ne pominjem jos gomilu afera koja su vezana za imena koja se pominju u tekstu(asfaltiranje istih ulica vise puta, izgradnja stadiona, hala cair, italijanska avio kompanija, Lozni kalem i akva park………). Medjutim, posto u ovoj drzavi su kriminlci(a mogu slobodno tako da ih nazovem) su zasticeni kao beli medvedi, a ispasta samo obican narod(raja), od svega toga(kazni i zatvora) nece biti nista. I dalje ce upravljaju gradom i trose pare svih postenih ljudi u ovom gradu!

  2. Kad god u narodu ne postoji dovoljno interesovanja, vrsi se lov u mutnom! Svaka cast za Juzne vesti i novinare iz Nisa koji imaju m..a da se uhvate u kostac sa ovim banditima koji misle da su ljudi zaostali a oni Bogom dati. Samo da Vam kazem da se malverzacije u Srbiji dogadjaju i u udruzenjima u kojima biste najmanje ocekivali, a to su recimo namestanja u invalidskim udruzenjima! Bruka.

  3. Pa ovde treba covek sve redom da pohapsi, obican narod ni nezna kakvi su ovo lopovi i muljatori, samo onaj ko ih iole malo zna zna da su korumpirani do guse. HAPSI POLICIJO SVE DO JEDNOGA!!!

  4. Svima je JASNO da se u sportu peru pare i krade vovac iz budžeta…ŠTA BANANA radi iz ljubavi..
    Znaju Nišlije koje prate košarku da se PARE daju na fiktivne ugovore nekim CRNCIMA koji nikada nisu ni ušli u klub,,a evriće uzimaju podobni ljudi iz uprava klubova…i zato je Niški sport na ovako niskim granama

  5. I je opet Banana vodi glavnu rec.Njegov egzekutor Gesevic,nacelnik uprave za sport je spremao pravilnik a odbornica Nadica Ivkovic iz Sportskog saveza finansira kampanju URSa od para niskih sportista.Ona ne sme ni da bude odbornik jer je placa gradski budzet.To su prvi grobari niskog sporta a sada ce tek da im svana kada budu ponovo u vlasti.A vi ih glasajte

  6. Ko sto rekoh vec jednom ,sve poput Mice ubice salterske radnice koja kaze u onom klipu koji se vrteo po gradu E RADIM TAKO ZATO STO MI SE MOZE?!!! Sila su URAS I SPS i Simonovic ekipa utaljena i moze im se ! Kako ste glasali za par hiljada sad tako kusajte!

    1. E a morate da priznate da im je ova slika ovako sva trojica u kompletu kao ona WANTED iz kaubojskih filmova gde se trazi odbegla banda! samo dodajte teks Wanted! Face su im original krimogene i dzepovi verovatno ali polako stize Eliot nes ili Doc.Holidej

  7. Sve nam smeta!!! Radnicki se vratio u prvu ligu,Želja je ponovo uspesan, Naisa konstantno dobra.Dobili smo novi stadion, halu ali nama sve smeta i sve mislimo da tu neko nesto radi mutno, uvek postoji teorija zavere, uvek je ”sto je neko uspesniji od mene”…Trebali su izgleda nista da ne rade, da sede po kaficima koji su i onako puni za vreme rada,zderu po kafanama. Da li se ponekad dragi sugrađani zapitate kako drugi narodi, druge zemlje i gradovi grade, zidaju, stvaraju, žive i da li je tamo baš ”sve čisto” i da li oni imaju saplitanja od svojih gradjana, komsija, medija i dr. Da li ste dragi sugrađani videli neke od tih zemalja i gradova kako izgledaju, kako funkcionisu, kakve su im ulice i bulevari? Zato sto nam sve smeta, zato smo najgori i zato ne mozemo da mrdnemo i budemo Evropa!!! Znamo samo da pricamo i kritikujemo. Ko vas obicne građane sprecava da udjete u politiku i radite ispravno, po zakonu i dovedete ovu zemlju tamo gde treba?

    1. Predrag Blagojevic 09:33, 15.06.2012.

      Svaka čast uspešnim klubovima, ali jedino što se traži je da se poštuju kriterijumi za bodovanje.
      Ako su ovi sadašnji loši, treba ih promeniti.
      Bitno je samo da isplata novca ne zavisi od procene političara. Jer, to je onda idealna podloga za korupciju.

  8. E dok oni lepo pune svoje dzepove,gradska deca moraju da se vucaraju po celoj Srbiji zbog sporta koji vole,zbog toga sto su ovi “grobari” Niskog sporta upropastili sve sto se moglo upropastiti…

  9. Kada bi,recimo,u gradskom vecu,bio neko ko se imalo razume u sport,a da to nije nacin kako ga razume dilp.ing.Miodrag Radovic,zvani Divac,koji igrajuci basket na nekim alternativnim terenima,dobio sansu da dominantno vodi politiku sporta u Nisu,sigurno ne bi izjavio glupost tipa “Sasvim je uobičajeno i u kod nas i u drugim zemljama da takvi sportovi dobiju više para nego individualni. Oni jesu skupi, ali su i popularni – objasnio je Miodrag Radović (DS), gradski Većnik resorno zadužen za sport.”
    U svim razvijenim drzavama i onim u kojima je sport na mnogo vecem nivou nego kod nas,najvise se ulaze u “bazicne sportove”,atletika,gimnastika,plivanje,i to za najmladje kategorije,pa se kasnije,radom i pracenjem izdavajaju talentovana deca za ostale sportove,pa i kolektivne.Tako da “interni pravilnik” je napisao neko ko nema blage veze sa sportom i sportskom strategijom ili politikom grada.A ni basket ne igra nesto narocito.Gledao sam ga.

  10. Predrag Blagojevic/ ispitati finansiranje odbojkaskih klubova , posebno OK Nis koji 5 godina funkcionise jednoumljem , bez ikakvih finansiskih izvestaja institucijama kluba…klub je ispao u 3 ligu, i doziveo najvecu sramotu u proteklih desetak godina…Naravno bez ikakve odgovornosti menadzmenta kluba-JEDNOG COVEKA…

  11. O tome koliko je Sin]elić “uspešan” klub dovoljno govore njegovi rezultati. Uskoro će doživeti sudbinu FK Železničar.
    I vrapci na grani znaju koji su bili interesi Banane i Dragana Đorđevića kada su stavili šapu na Sinđelić.
    I kako to da Dragan Đorđević, potpredsednik FSS i niški privrednik, bude uhapšen, pušten, malverzacije zataškane? Nema dokaza?
    Ili je možda njegov ortak iz sumnjivih poslova devedesetih godina, nekada visoki funkcioner SPS-a, urgirao kod Ivice da se mali Đokica pusti iz pritvora?
    Inače, taj isti Đorđević danas je glavana spona između Banane i SNS. Kada formiraju novu gradsku vlast, nastavlja se pljačka.
    Šta ćemo mi, grešni? Da se pobunimo i da nas pojede mrak?

  12. Za klubove treba izdvojiti jos duplo vise sredstva i ukljuciti privatnike da sponzorisu sport, tu nema sporne price , vidite posto je hala i stadion tu su se ugradjivali.

  13. Ziveo Radnicki 09:27, 15.06.2012.
    Zboriš ti dobro ,ali donekle…Mani ti te priče Radnički ušo u Jsl i uspehe , kakvi su to mizarni i bedni uspesi kad su Lukić i Rambo Petkovic bili u stadionu na proslavi ulaska radnickog i odma sutra dan izasla vest Aca smenjen ,mani se ti toga Niški sport je propao načisto i treba dosta dosta godina da se vrati na neki prosečan nivo u Srbiji a da ne pričam o tvojoj evropi koju mi nećemo u nisu da vidimo nikad ,eventualno Srbija-Škotska.I opet jedan lopov kaze u izjavi “LJUDI MNOGOO KRADETE, AJ DA KRADUCKATE PA DA VAS TOLERIŠEMO”….

  14. Ovaj Zakon o sportu je katastrofa za sport,mislim da je najgori u Evropi,donet je na silu zbog privatizacije Zvezde i Partizana,i tu nema ništa.EJ člavešine Srbije,samo 1% gradjana Srbije bavie se sportom,za koga postoji opština ili grad,javlja se neki činovnik i on tumači zakon.SVE društvne delatnosti su regulisane na nivu REPUBLIKE (prosveta,zdravstvo,kultura ,dečija i dr.),a sada deci na lokalu da se kupuje droga a tatini i tajkunski sinovu nek se bave zsportom.NARODE GDE MI IDEMO……..

  15. Сви Нишки клубови грцају у дуговима,неисплаћене паре играчима,савезима…па треба једино испитати да ли су средства из града била довољна или не за нормално функционисање клубова.А та листа успешности клубова је мени скроз нереална.Убедљиво најпопуларнији клуб у Нишу прошле године је нпр.играо Српску лигу Исток,па ваљда то не значи да ће (да се не наљуте) шахисти добити више новца од ФК…

  16. “Ona dodaje da mnogi ne mogu sebi da obezbede platu, jer od ukupnih sredstava koje klub dobije treba da plate kiriju, struju, vodu i neke osnovne troškove, a tu treba uklopiti i platu.” Pa kada bi grad stao iza sve klubove i lepo u centru, napravio jednu manju ili vecu zgradu, pa i da je na periferiji grada… A ta zgrada da bude za sportiste, da se podele stanovi klubovima, ali svim klubovima koji sa strane imaju sportiste… Pa ce biti za godinu, dve, vracen novac bukvalno… Koliko stana ima koje grad ili klub iznajmljuje sportistima, u Nisu oko 100… Zato lepo, pravite zgradu za sportiste i ne placajte kiriju. 🙂

  17. Nije mi jasno zasto nemamo prave medijske istrazivacke centre,kakvi su to nasi novinari.Pa nisu nam onda samo politicari krivi,ako nemas sudstvo,medije da ih proveravaju,kaznjavaju,zato smo i dosli do toga da je i Albganija u svakom pogledu iznad nas.Da tuzna cinjenica ali tako je.
    Politicari su zasticeni,kradu i moze im se.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *