Koliko je koštala hala Čair?

Iako se u medijima dosta pričalo o tome ko je platio rekonstrukciju sportske hale „Čair“ u Nišu i koliko je ona koštala, da bi građani saznali odgovor bilo je potrebno sprovesti pravo malo istraživanje.

Prema podacima do kojih su došle Južne vesti, obnovu hale u potpunosti je platio grad Niš, a koštala je tačno 676.899.999 dinara.

Međutim, ovaj iznos se ne poklapa sa vrednošću dva tendera za rekonstrukciju hale, koja su u zbiru iznosila 728 miliona dinara.

Načelnica gradske Uprave za finansije Snežana Jovanović objašnjava da, iako je osnovni ugovor nakon prvog tendera potpisan na iznos od 596 miliona dinara, ostvarena je ušteda od 51 milion dinara, jer nisu morali da budu izvedeni svi radovi navedeni u predmeru.

To znači da je prvi tender plaćen ukupno 545 miliona. Kada se na to doda i drugi tender vezan za rekonstrukciju hale, dobija se suma koju je načelnica Uprave za finansije pomenula. Načelnica dodaje i da je rebalansom gradskog budžeta za 2011. godinu, za rekonstrukciju hale „Čair“ izdvojeno 678 miliona dinara.


Kontroverze

Podsetimo, polemike o rekonstrukciji hale „Čair“ javile su se u nekoliko navrata.

Najpre prilikom odluke da se hala obnovi za potrebe Evropskog prvenstva u rukometu, jer je neposredno pre toga pominjana opcija izgradnje nove hale „Car Konstantin“ na Vizantijskom bulevaru.

Skupština grada 11. avgusta 2010. godine prihvatila je da sufinansira izgradnju nove hale, koja je trebalo da bude izgrađena u okviru programa Ministarstva prostornog planiranja za podršku domaćoj građevinskoj industriji. Ali, to se nije desilo.

Prema tadašnjim procenama izgradnja nove hale trebalo bi da košta malo više od 12 miliona evra, a Grad Niš i Republika trebalo je da plate po polovinu novca.

Javnost je podelila i odluka tenderske komisije da rekonstrukciju poveri beogradskoj firmi „Tehnicom computers“, kao nosiocu zajedničke ponude u grupi sa niškim preduzećima “DMB inženjering”, “Level” i “EI informatika”.

Po mišljenju kritičara, sporno je bilo nekoliko stvari. Najpre, zašto je rekonstrukcija procenjena na 2,5 miliona evra (220 miliona dinara bez PDV-a), a na tenderu je pobedila ponuda od skoro 6 miliona evra.

Dodatnu sumnju u regularnost tendera izazvala je pojava „obračunske greške“ od 230 miliona dinara, gotovo onoliko koliko je prvobitno vredela ponuda „Tehnicom computers-a“.

Epilog svega je obnovljena hala u kojoj je održano nekoliko velikih sportskih takmičenja, doduše ne bez pratećih kontroverzi.

Bilo je tu i koncerata i političkih skupova. Cena rekonstrukcije je otprilike utrostručena u odnosu na početnu procenu, za šta je bio potreban i jedan rebalans budžeta.


Priča o hali Čair

Ovo je prvi tekst priče o rekonstrukciji hale Čair, koji je nastao kao deo istraživačkog projekta koji Južne vesti realizuju sa Nezavisnim udruženjem novinara Srbije, a uz finansijsku podršku Delegacije Evropske Unije u Srbiji.

21 comments

  1. Питање:
    Која је разлика између Банета Јовановића и битулита (везивно средство агрегата у уличном асфалту)?
    Одговор:
    Па процентуално гледано битулит има мање учешће у асфалту.

    1. vidi se da nemate pojma.
      Bane je bio za izgradnju nove hale, a ne rekonstrukciju postojece.

    2. Da je Bane hteo novu halu, Bane bi dobio novu halu. Na rekonstrukciji stare ( koja je inače jedna od retkih arhi.objekata na svetu sa jednostrukom lančanicom ) je moglo mnogo više da se…”zaradi”!

    3. Pitajte Simonovića i Ćirka zašto renoviranje hale više košta nego nova veća koja je mogla da se napravi

  2. Bravo! Podrska za akciju! I ispitajte sta je sa onim stolickama sto iskrsise pripadnici romske nacionalne manjine!? Jel to platio neko kao sto je najavljeno? Ruzno je da onako izgleda hala.

  3. pa samo napred,gradjani su dali glas ovima sto su nas pokrali na hali cair.strasno. a unutra sad kad se udje,pola stolica nema na gornjem nivou tribina,sav pod je ugaravljen od raznih baklji. Krov samo sto ne prokisnjava. Kvalitet na prvom mestu…

  4. Ne treba o kradjama, ugradjivanjima, malverzacijama da pisete jer narod je na izborima rekao sta voli i koliko voli takve stvari i da se lopovluk veoma isplati.

  5. A ko je vlasnik firme Tehnicom i koja joj je osnovna delatnost pa se bavi gradjevinarstvom, samo me interesuje.

  6. Nije vise bitno,ko je ko,sta je sta,ko je koliko,pare potrosene,hala rekonstruisana,vec je bitno da li ce neko da odgovara za tri puta vecu cenu od pocetne za radove.Ali,posto ce izgleda ista koalicija na vlast,sve ce biti vrlo brzo zaboravljeno i od odgovora nista.Pa,valjda ce dobar deo biraca shvatiti da su izbori prilika da se ovakve druzine za otimanje para rasture.

  7. Pitajte nedao BOG buduceg gradonacelnika cirkovica zvani dijamant (margarin)on se u sve mesa….

  8. OČIGLEDNA NAMEŠTALJKA Miloševe ekipe.Vlasnik firme Tehnicom komputersiy BG,op[tina Savski venac,je cele 2011 godine imao poslovni prihod od 337.855.000 dinara a samo za niški ČAIR je “MAZNUTO” 676.899.999 dinara.Znaci,,,,čekamo izbor NAČELNIKA MUPa u Nišu …i HAPŠENJA LOPINA……

  9. on je opet izglasan i to vise nije bitno,nemojte se nervirati za dzabe vece su sanse za infrakt

  10. Na cifru od 596.000.000 dodajte 132.000.000, plus PDV za vrednost aneksa, a onda sve to uvećajte za vrednost kamate na kredit (kod koje banke).
    Onda se raspitajte o ostalim dodatnim radovima i podizvođačima i možda dođete do konačne i tačne cifre.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *