Ženama duplo teže do posla

Posao u Nišu traži skoro podjednak broj muškaraca i žena. Ipak, pripadnice nežnijeg pola na posao čekaju duplo duže.

Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje 31. marta na birou je bilo 36.960 ljudi, od toga 18.624 žena i svega 300 muškaraca manje.
Ali, i pored toga, u proseku muškarci do posla dolaze za 2, a žene za 4 godine.

U NZS pojašnjavaju kažu da konkretnog razloga nema, da su prosto firme uglavnom tražile muškarce. Međutim, u poslednje 2 godine, dolaskom Jure i Benetona, situacija se u određenoj meri promenila.

– Ove kompanije su uputile Nacionalnoj službi za zapošljavanje potrebu za zapošljavanjem većeg broja žena, pa je tako u Juri je u prošloj godini zaposleno 2000 lica sa evidencije NSZ, od toga je više od 50 %  žena – kaže Nataša Stanković iz NZS.

Stanković kaže da kroz pored NKV radnika, interno raseljenih lica, roma i dugoročno nezaposlenih lica, žene imaju prioritet prilikom zapošljavanja jer su “prepoznate kao teže upošljive kategorije”.

Statistički gledano, žene teško nalaze i “zapošljenje” u politici. Od 61 odbornika u Skupštini grada Niša, svega 13 su pripadnice nežnijeg pola. Pri tom, pojedine odborničke grupe, kao što su DSS i SPS, nemaju ni jedno žensko u svojim redovima. Pozitivan primer je Demokratska stranka, koja je ženama dala 7 od 18 koliko ima.

Osim toga, DS je i jedina stranka koja je ženama prepustila funkcije u gradskom Veću i upravama. Od 9 članova čak sedmorica su muškarci, a jedine dve članice su iz DS.

Žene su u manjini i u upravama, ali razlika nije toliko izražena. Od 9 gradskih uprava, na čelu 4 su žene. Od toga su 3 iz DS, a jedna je zvanično nestranačka ličnost.

One upravljaju gradskim finansijama, planiranjem i izgradnjom, komunalnim delatnostima, energetikom, saobraćajem i poljoprivredom. Gledajući iz ugla gradskog budžeta, kroz njihove ruke prođe najmanje dve trećine svih para, a hijerarhijski, one kontrolišu rad najjačih gradskih preduzeća, a koji – vodovoda, gradske čistoće, Direkcije za izgradnju grada, Direkcije za javni prevoz, Tržnice, Toplane,.. Vredi pomenuti i da funkciju zamenika gradonačelnika obavlja žena, funkcioner URS.

Ali, ako se pogledaju javna gradska preduzeća, na čelnim pozicijama žena gotovo da i nema. Sa izuzetkom Toplane i Niške televizije, u ostalih 13 su njihove muške kolege.

– Ako žena ume da upravlja porodicom i iste principe primenjuje na rukovođenje preduzećem, to može biti samo prednost za sve – kaže direktor Toplane Gorica Mitić.

Sa druge strane žene većim delom upravljaju ustanovama kulture, od Narodnog i Pozorišta lutaka, Galerije, Simfonijskog orkestra i Istorijskog arhiva.
Direktor Galerije savremene likovne umetnosti Dragica Ćirić Spasojević kaže da bi mogući uzrok mogla da bude procena da je raditi u kulturi lakše, ali i to što je u kulturi mnogo manje para.

– Možda je takav sticaj okolnosti bio u Nišu, da nije bilo više žena selektovano za te funkcije u javnim preduzećima. Ali, ipak, imam utisak da je tu ostao izražen onaj naš tradicionalni deo, da se više u stvari veruje muškarcima kod takvih poslova – kaže direktor Galerije savremene likovne umetnosti Dragica Ćirić Spasojević.

Inače, statistika u Nišu pokazuje ista pravila kao i na republičkom nivou. Žene najčešće rade u uslužnim delatnostima i trgovini, dok su zanimanja u vezi sa proizvodnjom većim delom “rezervisana” za muškarce.

Vredi pomenuti da dame daleko nadjačavaju muškarce u novinarstvu. Ne samo da se na čelu većine niških medija nalaze žene, već one uglavnom predvode i dopisništva nacionalnih medija. Takva je situacija sa u TV5, Kopernikusu, B92, Prvoj, Danasu, Novostima,.. a dama je i na čelu Društva novinara Niša.

1 comment

  1. Свака жена данас у Србији има 8,5 % мању плату од мушкарца. Па да ли је то праведно?!? У ком веку ми то живимо!?
    ЈА ЋУ УКИНУТИ ТУ ДИСКРИМИНАЦИЈУ! ЖЕНЕ И МУШКАРЦИ МОРАЈУ ДА ИМАЈУ ИСТУ ПЛАТУ, НА ИСТОМ РАДНОМ МЕСТУ, СА ИСТОМ ШКОЛСКОМ СПРЕМОМ.
    Ивица Дачић

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *