Meteorit udario u Suvu planinu?

Šta je formiralo krater prečnika 30 metara i dubine 2-3 metra, na obroncima Suve planine misterija je koja godinama muči i naučnike i meštane okolnih sela.

Pre desetak godina tvrdnju o udaru meteorita u Suvu planinu izneo je Nebojša Bošković iz sela Gornja Koritnica kod Bele Palanke.

On je tada tvrdio da je bio na tri stotine metara od mesta gde je “palo nešto iz svemira”.

– Kada je puklo, brdo je počelo da gori. Na mestu udara stvorila se neka bela prašina kao magla. Činilo mi se da je došao kraj sveta. Potom smo videli jedan elipsasti krater, prečnika od 25 do 30 metara. Bio je dubok oko pet-šest metara. Oko njega je bilo petnaestak kraterčića od po metar i po i otprilike isto toliko dubokih – rekao je Bošković.

Ovakve tvrdnje Boškovića i ostalih meštana više puta dovodile su naučnike u belopalanačka sela na obroncima Suve planine, na padinu doline Ždrebica, na 1.360 metara nadmorske visine gde se krater i nalazi.

Nastanak kratera muči i članove Laboratorije za geohemiju, kosmohemiju i astrohemiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu, koji na ovu planinu dolaze sa samo jednom namerom – da odgonetnu misteriju kratera.

Geohemičar svetskog glasa dr Pavle Premović nakon detaljnih analiza kaže da je krater mogao nastati iz dva razloga.

– Posle mnogih razgovora sa okolnim meštanima ustanovio sam da je krater nastao pre 1920. godine. Na prvi pogled smatrao sam da je krater, verovatno, nastao tako što su meštani iskopavali građevinski kamen. Kasnije sam promenio to svoje mišljenje opredeljujući se za mogućnost da je nastao nekim prirodnim putem, udarom malog meteorita ili propadanjem tla u podzemne jame – kaže doktor Premović.

Ipak, stvaranje podzemne jame je manje verovatna teorija, jer, prema rečima Premovića, ta vrsta propadanja tla ne daje krater sa obodima.

– Po mišljenju naučnika koji se bave meteoritskim kraterima, ovo što smo zatekli na Suvoj planini može da nastane samo prilikom udara omanjeg gvozdenog meteorita – zaključio je doktor Premović.

Nažalost, naučnici nisu našli nijedan komadić meteorita iako su detaljno pregledali i bližu i dalju okolinu kratera.

Premović kaže da je na ovom mestu čest udar groma, što ukazuje da se ispod nalazi hidrotermalni izvor, što je kako kaže, najverovatnije privuklo meteorit.

– Prema veličini kratera mislim da je bio veliki 2 metra u prečniku – ističe geohemičar iz Niša.

Pretpostavlja se da je meteorit pao na kosinu brda iz pravca Bugarske pod uglom od 45 stepeni. Ukoliko se utvrdi da je krater zaista uzrokovan padom meteorita pre skoro 100 godina taj događaj bio imao izuzetan turistički značaj, jer se takve pojave dešavaju jednom u milion godina.

5 comments

  1. Ja sam doktorant na grupi za planetarnu geologiju i privukao mi je paznju Vas tekst. Imala bih pitanje za Prof. Dr. Premovica. Na osnovu cega su strucnjaci sigurni da nije rec o pocetku formiranja vrtaca i na osnovu cega veruju da je bas rec o gvozdjevitom meteoritu?
    Hvala

  2. “Premović kaže da je na ovom mestu čest udar groma, što ukazuje da se ispod nalazi hidrotermalni izvor, što je kako kaže, najverovatnije privuklo meteorit.”

    E sad…mene interesuje kako uopšte može da se “privuče” meteorit nečim u zemlji dok on juriša kroz atmosferu onolikom brzinom ? Malo mi to sumnjiva tvrdnja.

  3. Pre par godina u Nisu me stopirao stariji covek, ispostavilo se da je iz sela Mokliste i da posto radi u Nisu, ustaje rano oko 4 i krece do Bele palanke pa busom za Nis. Od njega sam prvi put cuo za “meteor” ALI, kaze da je nesto palo ne pre 100 nego pre 5-10godina i da se u pecinama u tom kraju kriju vanzemaljci. Covek mi je ispricao i da ih je video kada je rano izjutra krenuo na posao…

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *