Švajcarsko etno selo u Niškoj Banji

Na desnoj strani brda kod Niške Banje uskoro bi mogla da otpočne izgradnja “Swiss Village”, etno kompleksa sa bungalovima, spa centrom i sportskim terenima.

Niško preduzeće “Lutecia invest”, čiji su vlasnici dvojica francuskih državljana rodom iz ovih krajeva i jedan Nišlija, kako je objavio portal “eKapija” kupilo je zemljište, pribavilo je projekte i spremila novac za sve.

Gradnja, ipak, ne kreće, jer navodno lokalna vlast “nije voljna da baš zasuče rukave”, prenosi eKapija komentar Miroslava Conića, jednog od vlasnika.

Naime, na tom placu i dalje nema struje, i nije izvesno kada će je biti.

– Sve što je do nas, mi smo spremili. Projekat je završen, novac imamo i to nije problem. Međutim, nikako da se reši pitanje dovođenje struje do parcele. Mi bez toga ne možemo da gradimo, a opcija da sami finansiramo izgradnju trafoa i drugih energetskih objekata ne dolazi u obzir, jer je za to potrebno mnogo novca – kaže Conić.

Conić, Nišlija koji već godinama živi u Švajcarskoj, kaže, da je odlučio da sagradi ovaj kompleks jer njegov rodni grad, za razliku od mnogih drugih mesta u Srbiji koje je posetio, godinama turistima nije ponudio ništa novo.

– Išao sam na Kopaonik, Zlatibor, u Sokobanju, Vrujce, Vrnjačku Banju… i oduševio se svim onim što se tamo nudi. Samo Niška Banja tavori, kao i čitav kraj. Ne da nemamo etnoselo, nego nemamo ni pristojan bazen, a da ne govorim o akva-parku i slično – izjavio je Conić.

Ideju za ovakav kompleks dobio je, kaže, gledajući idilične alpske kućice, pa će, po projektu, svi objekti u Niškoj Banji biti građeni u tom stilu. Otuda i ime – “Swiss Village”.

Planirano je da “Švajcarsko selo”, površine od 2.200 m2, u prednjem delu ima prijemni objekat sa recepcijom, gde bi se turisti prijavljivali. Takođe, u ovom objektu u prvom delu etnosela, biće i veliki restoran, kao i spa centar sa đakuzi kadama i drugim sadržajima za relaksaciju i odmor. Spa centar bi trebalo da ima i salon za masaže.

Deo za smeštaj turista je u zadnjem delu kompleksa. Planirano je dvadesetak bungalova od drveta, kako kaže naš sagovornik, “u švajcarskom stilu”. Te kućice će biti prostrane i svetle, uglavnom će biti prizemne, a neke i na dva nivoa.

– Koristićemo isključivo prirodne materijale – drvo, kamen i staklo, jer nameravamo da gradnja bude zdrava i ekloški čista. Niška Banja je nezagađena, ima čist vazduh, mir, i turisti bi zaista mogli da uživaju u “Švajcarskom selu”.

Ipak, i pored problema na koje ukazuje Conić kaže da neće odustati od planirane investicije.

– Ne odustajemo od investicije, uprkos preprekama na koje smo naišli, i nadam se da ćemo uspeti da rešimo probleme u vezi sa “Elektrodistribucijom”, i da realizujemo projekat – kaže Conić.

Planirano je da “Švajcarsko selo” bude smešteno na desnoj strani brda kod Niške Banje, i bude udaljeno oko 600 metara od hotela “Srbija”.


Ko je “Lutecia invest”?

Preduzeće “Lutecia invest” osnovano je oktobra 2008. godine u Nišu, a njegovi vlasnici su dvojica francuskih državljana Sacha Jankovic (30%) i Anthony Gegić (40%) i Miroslav Conić (30%). Kao osnovna delatnost preduzeća upisano je: “Konsultantske aktivnosti u vezi s poslovanjem i ostalim upravljanjem”

Inače, jedan od vlasnika “Lutecia invest”, Sacha Jankovic je vlasnik 10% fabrike krovnih konstrukcija “Baticoque” koja je pre 2 godine otvorena u Nišu, a na njihovom sajtu “Lutecia invest” se navodi kao “ekskluzivni distributer za teritoriju Balkana, Rusije i Afrike”.

Međutim, vredi pomenuti da ovo preduzeće nema nijednog zaposlenog, u 2009, 2010. i 2011. godini nije imalo prihode.

19 comments

  1. Objasnite mi blize gde ce da se nalazi to etno selo? Jel odma iznad aqua parka?

    Naravno, jos jedna laz…. Nazalost

    1. Da poznajete doticnog “mecenu” i spasioca srpskog turizma,ne bi ste mu dali ni ovce da cuva.Nije on iz Svajcarske,vec iz druge zemlje!

  2. Ја бих више волео да се направи српско етно село, али ако већ то не може, онда нека буде швајцарско. Ако то буде доводило људе у Бању или у Ниш, ја подржавам.

    1. Srpska etno sela ima dosta u Srbiji, ali to ipak ne privlaci toliko turiste. Svajcarsko bi sigurno privlacilo (makar ime), ali to da bude u niskoj banji…. Nema sanse. Pored silnih lazi politicara, ja licno ne verujem nista sta kazu. Ali navikli smo mi da nas stalno lazu

  3. Uvek treba čuti obe priče, a istina je nekako po pravilu na pola puta. Ovde je prisutna zajednička stvar sa aqua parkom, a to je nevolja lokalne vlasti da ikako pomogne ove investitore.
    Ponovio bih nešto što sam jednom ovde napisao,a to je činjenica vrlo poznata stručnim krugovima u Nišu: iz gradske službe koja izdaje gradjevinske dozvole, jedna uticajna gospodja je tražila debelu svotu kako bi investitoru iz Italije omogućila legalnu izgradnju aqua parka.
    I digla se prašina, pa opet ništa…

  4. šta to učiniste sa siminim imanjem kod 9 borova u niškoj banji nedužnom čoveku koje je posmrtno rehabilitovan i koje se mora vratiti

  5. Ha-ha-ha…. lepo ste me nasmejali. Kreativno pisanje moze biti vrlo zabavno….. Nadam se da ce to selo biti blizu onog vec izgradjenog Akva Parka- da ne moram mnogo da pesacim.

  6. “Međutim, vredi pomenuti da ovo preduzeće nema nijednog zaposlenog, u 2009, 2010. i 2011. godini nije imalo prihode.”

    1. Нема везе, имаће приходе када буду направило село. А добиће ваљда и они по 5-10 хиљада евра за отварање једног новог радног места, па ће бити и запослених (макар годину дана, као у Јури и осталим компанијама, које тренутно увелико отпуштају раднике, јер им држава Србија више не даје новац за њих).

  7. Govori se o etno selu u Niškoj Banji a ne vidi se računa o spomeniku na ulazu u Nišku Banju braniocima Niša koji su položili živote za ovu zemlju. Na mermernoj ploči spomenika nalazila su se imena predaka Sime Radojovića koja je razbijena u param parčad.Tu u neposrednoj blizini SIMINOG IMANJA koje bilo ponos Niša i Niške Banje koje su uništili i od uglednog dobra kriminalne radnje počinili.Sima Raadojković je posmrtno rehabilitovan i oteto se mora vratiti

  8. Govori se o etno selu u Niškoj Banji a ne vodi se računa o spomeniku na ulazu u Nišku Banju braniocima Niša koji su položili živote za ovu zemlju. Na mermernoj ploči spomenika nalazila su se imena predaka Sime Radojovića koja je razbijena u param parčad.Tu u neposrednoj blizini SIMINOG IMANJA koje bilo ponos Niša i Niške Banje koje su uništili i od uglednog dobra kriminalne radnje počinili.Sima Raadojković je posmrtno rehabilitovan i oteto se mora vratiti

  9. Govore o gradnji etno sela a zaboravljaju na prave vlasnike tih otetih poseda koje zatiraju kao da nije dovoljno uništeno dve generacije kumunističkom pljačkom njihove privatne imovine te bi valjalo nastaviti gde su predhodnici stali i nepoštovati Opštu povelju UN.

  10. Rušenjem “Berlinskog zida” Evropa je rekla ne komunizmu/”Svoje nedam tuđe dizam”/. Sa tuđom otetom privatnom imovinom produžavaju kumunizam i proteruju starosedeoce sa svojih poseda kao da nije dovoljno da su dve generacije starosedeoca uništene kumunističkom pljačkom te bi valjalo nastaviti dalje sa njihovim uništavanjem i prodajom tuđe imovine i kićenjem perjem tuđega rada. To mora da prestane i da se poštuju prava čoveka kao i vratiti stare nazive u Niškoj Banji/hotel partizan je hotel Milenković, 9.borova je Simino imanje,…./

  11. Znaci, planira se seca sume. Stetocine ce upropastiti i ono malo sume sto je ostalo radi par evra profita. Ogromna steta za sve, a verovatno i za tvorce projekta.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *