Palentološka istraživanja kod Blaca

Do kraja nedelje biće poznati rezultati prvog istraživanja Prebreze kod Blaca, trenutno jedinog palentloškog nalazišta u Srbiji.

Tim naučnika sa beogradskog Prirodno-matematičkog fakulteta koji su činili profesori dr Zoran Marković, Miloš Milojević i Sanja Alaburić tokom desetodnevnog ispitivanja nalazišta pronašli su veliki broj fosila i ostataka faune stare 12 miliona godina.

Među ostacima su i kosti, krljušt i ždrebni zubi slatkovodnih riba, pokrovne pločice slepića, deo donje vilice guštera, deo vilice.

– U oktobru bi trebalo da dođe ekipa sa beogradskog Rudarsko-geološkog fakulteta koja će na lokalitetu da održi stručnu praksu. U pregovorima smo i sa naučnicima iz Poljske i Austrije, koji su zainteresovani da ovde održe naučne kampove- kaže šef lokaliteta Ana Cerović.

Ona dodaje da je Javno preduzeće za zaštitu i unapređenje životne sredine prokupačke opštine u čijoj nadležnosti je Prebreza koja se prostire na 86 ari Gluvog potoka započelo uređenje nalazišta i da su u poslednje tri godine od kako su staraoci u Prebrezu uložili dva miliona dinara.

– Novac smo dobili od Ministarstva za životnu sredinu i on je utrošen u obeležavanje nalazišta, postavljanje oglasnih tabli, troškove čuvara. Cilj svih naših napora je da se lokalitet pretvori u nalazište od evropskog značaja jer se dosadašnjim istraživanjima postigao odličan rezultat – napominje ona i objašnjava da je Prebrezu slučajno otkrio Rade Rakonjac, meštanin 1958. godine.

Tada je na osnovu fosilnog ostatka hijene utvrđeno da je nalazište staro do 12 do 15 miliona godina.

– Pored hijene najznačajniji je ostatak mastodont, odnosno prapredak mamuta – podseća ona.

1 comment

  1. Како то мислите “једино палеонтолошко налазиште у Србији”?

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *