Neobičan hobi – čuvanje kaktusa

Nišlija Boban Stanković već 20 godina prikuplja različite vrste kaktusa i trenutno ima zbirku od preko 1.000 različitih primeraka.

Neobična ljubav prema ovim čudnim biljkama kod Bobana se, kako kaže, javila sasvim slučajno. Pre dvadeset godina imao je cvećaru i tada se prvi put susreo sa kaktusima. 

– Jednom prilikom mi je u ruke dospeo neobično lep primerak mamilarie, jedne vrste kaktusa, koja me je odmah opčinila svojom lepotom i odmah sam odlučio da je zadržim za seba, a danas imam oko hiljadu različitih – kaže Boban.

On se svojom zbirkom ne hvali, ali ukoliko želite da je vidite sa zadovoljstvom će vam pokazati sve te zadivljujuće primerke i uvesti vas u svet kaktusarstva. Boban sa puno ljubavi govori o svojim biljkama, ali ukoliko mu se učinite kao osoba koja će lepo brinuti o kaktusu sa zadovoljstvom će vam pokloniti neki od njih.

– Ovo je jedan od najlepših hobija i volim ga jer radim sa živim bićima. Ona ne mogu da artikulišu svoje potrebe, ali ako ih negujete na pravi način izgledaće prelepo i moći ćete da uživate njihovoj lepoti – objasnjava Stanković.

Ovaj Nišlija tvrdi da mu hobi ne oduzima puno vremena jer kaktusi ne zahtevaju posebnu negu i brigu. Većinu primeraka zaliva jednom nedeljno, ali ako nekada i preskoči ceo mesec na biljku se to neće odraziti kao nešto pogubno.

Kaže da zbog obimnosti zbirke nega ponekad može i duže da traje, ali da je ljubiteljima koji imaju samo po par primeraka dovoljno par minuta mesečno, pa je kaktus idealan za one koji vole prirodne biljke, a nemaju vremena da im se posveta jer on neće ni primetiti ako ga na nedelju dana potpuno zaboravite. Ipak, ako bolje brinete o njemu uzvratiće vam primamljivijim izgledom.

On objašnjava da postoje vrste sa prelepim cvetovima raznih boja, ali da ga kod kaktusa kao i većinu kaktusara privlače bodlje.

– Oni koji vole cvetove odlučiće sa za muškatle ili ruže, a kod kaktusa su bodlje ono što je najlepše. Ima ih najrazličitijih vrsta i veličina i to je ono što je najzaniljivije kod njih – kaže ovaj Nišlija.

Boban objašnjava da kada se zainteresovao za kaktuse nije ni znao da u Srbiji postoji još puno poštovalaca ovih biljaka, a da sada čak postoji udruženje kaktusara čiji je on predsednik. On kaže da sa njima razmenjuje retke primerke i tako proširuje svoju kolekciju, ali i da u slobodno vreme zajedno odlaze na planinarenje i uživaju u prirodi što češće.

Stanković tvrdi da kaktusarstvo nije skupo, ali da je pojedinim primercima potrebno mnogo vremena da se razviju. On neke primerke sam uzgaja, pa čak i po simboličnim cenama prodaje vrste koje mu dobro uspevaju, ali da ima primeraka koji za njega nemaju cenu.

– Za pojedine vrste je potrebno i po pet godina da se od semena razvije biljka veličine klikera, pa s obzirom na to cene različitih primeraka dosta variraju – objašnjava Boban.

On kaže da za početak nije potrebno mnogo para i da on sam većini zainteresovanih pokloni po par vrsta za početak.  Boban takođe ljubiteljima kaktusa koji tek počinju da se bave ovim hobijem daje savet da je većini kaktusa dovoljno jedno zalivanje nedeljno, da leti vole toplotu, a zimi hladniji zatvoren prostor i da im to u tom periodu voda nije potrebna. Kaže da mu je želja da Niš ima botaničku baštu i u njoj odeljak posvećen njemu najdražim biljkama.

7 comments

  1. izvinite ja bih da kupim kaktus aloe veru,ako imate ali mi treba biljka 5 godine stara,treba mi za lek protiv cancera.Ako bi ste mogli da mi kazete koliko kosta,i kako da dodjem do vas?

  2. Hvala vam na interesovanju za tekst i nadam se da vam se dopao.
    Moram samo da ispravim novinarku jer nisam predsednik drustva kaktusara Srbije vec niske sekcije kaktusara.
    Moj telefom je: 060/5337161

  3. odusevljena sam vasom kolekcijom,obozavam kaktuse i cuvarekuce,imam tek oko dvadesetak primerka,da li bi ste mi u kratkim crtama objasnili kako najbolje negovati kaktuse i kakvu zemlju vole

  4. Od pre 2 meseca uleteo sam u kaktusarstvo imam za kratak period 15 kom.momentalno su mi napolju napravio sam kamenjar i tu su svi.posto se nerazumem u kaktusarstvo bio bih zahvalan na pomoci u vidu literature i kataloga za cuvanje,odgajanje itd.hvala

  5. Књиге о кактусима је тешко пронаћи јер су старе. Дуго није било ни једне на српском језику. Потражите у електронском облику ако има нешто да се нађе.
    Што се тиче земље за њих ја правим мешавину од шумске земље, глистењака и крупнијег песка. Отприлике све по трећину.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *