Niški mediji pod kontrolom vlasti?

Kroz skrivene ugovore, potpisane bez tendera i kriterijuma gradska vlast u Nišu medijima godišnje isplaćuje stotine miliona dinara, pokazalo je istraživanje Južnih vesti.

“Više ne postoji medij iz kojeg građani mogu da dobiju potpune i objektivne informacije, jer pod snažnim pritiskom koji stiže iz političkih krugova, mediji prećutkuju događaje ili o njima izveštavaju selektivno i nepotpuno” – Ovo piše u prvom pasusu Izveštaja o pritiscima i kontroli medija u Srbiji, koji je septembra 2011. godine objavio Savet za borbu protiv korupcije.

Na samom početku pomenutog Izveštaja piše da i se iz prikupljenih podataka “može zaključiti da se nad medijima u Srbiji vrši snažan politički pritisak, zbog čega je nad njima uspostavljena potpuna kontrola”.

Niški mediji za poslednje 4 godine potpisali su sa predstavnicima raznih državnih institucija ugovore vredne oko 300 miliona dinara, što predstavlja skoro 30 posto ukupnih zbirnih prihoda NTV, Narodnih novina, TV Belle Amie, Zone, TV5 i Kopernikusa.

Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Vukašin Obradović kaže da u uslovima tranzicije i osiromašenog tržišta sa jedne, i prevelikog broja medija sa druge strane, država, opština ili grad, postaju glavni mecena.

Obradović dodaje da lokalni vlastodršci, zahvaljujući nedovršenoj privatizaciji, praktično upravljaju, pre svega, regionalnim i lokalnim televizijama, postavljaju na rukovodeća mesta poslušne stranačke kadrove i neposredno kontrolišu uredjivačku politiku tih medija.

– To im, međutim, nije dovoljno pa su konfigurisali takav sistem podela para namenjenih informisanju gradjana koji ima za cilj da i ono malo preostalih medija na posredna način dovedu u zavisnički položaj. Deleći novac poreskih obveznika bez javnog konkursa, jasnih kriterijuma i nezavisnih komisija, nudeći pride i ugovori sa javnim preduzećima, oni jasno stavljaju do znanja da će biti finansirani samo podobni mediji koji imaju “konstruktivan” pristup prema lokalnoj samoupravi. Vrhunski cinizam u svemu tome je što je vlast svesna da mediji ne mogu bez pomoći lokalne samouprave da opstanu na osiromašenom tržištu I koriste tu situaciju da potpuno neutrališu “neposlušne” redakcije – kaže Obradović.

Obradović zaključuje da je krajnji ishod je vidljiv u većini gradova u Srbiji i da opstaju “samo oni mediji koji pristanu da budu oglasne table lokalnih samouprava”.


Kako?

“Ugovor o pojačanom medijskom praćenju” neizostavni je dokument koji sa velikim brojem niških medija imaju potpisan skoro sva javna preduzeća, ustanove i opštine u tom gradu. Ovaj formalno javni dokument zapravo je javna tajna, s obzirom da podatke o njemu nije moguće pronaći ni u jednom jedinom zvaničnom izveštaju, niti na sajtovima.

Tim izumom mediji se obavezuju da prate aktivnosti čelnih ljudi ovih po pravilu “jakih” preduzeća, koja vode najistaknutiji partijski funkcioneri.

Ovim ugovorima, do kojih su Južne vesti došle pozivajući se na Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, iako to nigde to ne piše, zapravo se mediji obavezuju da o svojim “klijentima” izveštavaju afirmativno. Dalje, to znači da je i kritičko izveštavanje veoma ograničeno, a svako kršenje ugovora može da znači “za taj medij više nema novca iz gradske kase”.

I urednici i novinari potvrđuju da pritisak postoji, a koliko je problem veliki i kako se manifestuje pokazuje i to što o ovoj temi ne žele da govore otvoreno, uz navođenje imena.

Urednik jedne regionalne televizije pojašnjava da generalno “nije zabranjeno da se prave i negativni TV prilozi”, i kao primer navodi kad deo grada ostane bez vode ili grejanja, ali da se tada očekuje “da to ne bude udarna vest”.

– Desilo se da smo mi pripremili prilog o štrajku zaposlenih u jednoj zdravstvenoj ustanovi. Njihov direktor je zvao i pitao o zbog čega izveštavamo o tome kad imamo ugovor sa njima! Na kraju, dogovor je bio da priču emitujemo, ali u drugom delu večernjih vesti, odnosno da joj ne pridajemo veliki značaj.

Ovi ugovori najčešće se potpisuju na maksimalno godinu dana, pa na taj način političari imaju i mogućnost ucenjivanja medija oko produžetka saradnje.

Međutim, prema nepotvrđenim informacijama bilo je i suprotnih situacija.

– Televizija je napravila prilog čiji je cilj očito bio da nas “ocrne”. Pustili su i neku anketu gde su ljudima postavili takvo pitanje da su odgovori bili čak i veoma neprimereni za javno objavljivanje. Pozvala sam televiziju i tražila urednika. Međutim, moj poziv prosledili su kod direktora Marketinga koji se izvinio, a onda me kao usput pitao kada ćemo da produžimo ugovor sa njima, pošto je stari istekao mesec dana ranije – tvrdi PR jednog javnog preduzeća, takođe tražeći anonimnost.

Jedna od retkih koja je pristala javno da komentariše situaciju je direktor TV Zone Nela Lukić.

– Ja nemam problem sa time kako se koji medij finansira i odakle. Ono što je meni problem je kakva je uređivačka politika naspram tog finansiranja? Pitanje je da li smo za novce koje je dobio bilo ko od nas, dužni da pišemo hvalospeve o ljudima od kojim smo ih dobili. Ili, moramo da poštujemo svoju novinarsku zakletvu i izveštavamo građane onako kako jeste. Nisam mala da verujem da postoji sloboda medija, ali treba se imati mera – kaže Lukić.

Da finansiranje medija bez jasnih kriterijuma “u velikoj meri utiče” na uređivačku politiku slaže se i potpredsednik Udruženja novinara Srbije Petar Jeremić. On podseća da je Medijskom strategijom predviđeno da novac raspodeljuje nezavisna komisija, na osnovu projekata od javnog interesa.

– Znači, da ne može gradonačelnik ili gradsko Veće da dele novac kako im se svidi i da onog momenta kada im se ne svidi izveštavanje nekog medija, da samo ukine taj novac koji je dodelio. Ovo bi bilo takozvano “projektno finansiranje”, na određeni vremenski period tako da u slučaju da se vlastodršcima ne svidi pisanje medija, oni jednostavno ne bi mogli da ukinu to finansiranje. Tako bi mediji bili zaštićeni bar od tog ekonomskog pritiska – kaže Jeremić.

Inače, kod javnih preduzeća i opština prosečan iznos ugovora je oko 40.000 dinara mesečno. Ako se ima u vidu da je prosečna neto plata zaposlenih u niškim medijima 20-25.000 dinara, pod uslovom da su regularno prijavljeni, sa plaćenim porezima i doprinosima, poslodavca oni mesečno koštaju upravo oko 40.000 dinara.

To znači da uz 5-6 potpisanih ugovora prosečan dnevni list ili regionalna TV stanica pokriva plate skoro celoj redakciji.


Ko daje, a ko prima novac?

Niški mediji najviše novca iz javnih budžeta dobijaju iz gradske kase, odnosno od gradonačelnika.

Samo u 2008, 2009, 2010. i delu 2011. godine prema potpisanim ugovorima Grad je medijima namenio najmanje 240 miliona dinara. Na drugom mestu po iznosu nalaze se niške opštine koje u proseku potpisuju ugovore na po 5 miliona godišnje, a zatim slede velika javna preduzeća kao što su Naissus i Toplana.

Prema dokumentaciji koju smo sakupili, najviše novca poreskih obveznika, više od 160 miliona dinara, otišlo je Javnom preduzeću “Niška televizija”, kome je taj novac predstavljao čak 60% ukupnih prihoda!

Osim od Grada, NTV dobija novac i od većine niških opština i javnih preduzeća, a u proseku svaki ugovor je vredan oko 450.000 dinara godišnjem nivou.

Nažalost, koliko je novca NTV ukupno dobila od javnih preduzeća i ustanova nismo uspeli da utvrdimo. Iako je reč o javnom preduzeću, čiji je osnivač Grad i koje se očito najvećim delom finansira upravo novcem građana, direktorka NTV Dragana Nikolić (URS) odbila je da nam dostavi te podatke.

Da stvar bude gora, Nikolić nije ovo učinila ni nakon što je Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić doneo obavezujuće rešenje i naložio joj da u roku od 3 dana to učini! Kako je Južnim vestima potvrđeno u Šabićevom kabinetu, izdata je “Saglasnost na izvršenje”, pa se uskoro očekuje da bude izrečena novčana kazna.

Na raspravi o Medijskoj strategiji, održanoj krajem novembra u Nišu, Nikolić je pojasnila da traženi podaci nisu dostavljeni jer “NTV nije dobio nikakav pismeni zahtev”, ali zatim iznela i ocenu da je reč o “poslovnim tajnama”.

– Pravnica naše kuće je dobila meilom, mi smo taj podatak prosledili pre par dana. Prema tome, ne radi se o ovde o nameri skrivanja podataka, to znaju svi u Nišu. Prema tome ne znam zašto bismo mi Južnim vestima prosledili sve naše ugovore koje imamo. To su, ipak, neke poslovne tajne koje ne treba da otkrivamo. Na kraju zašto bismo mi sve naše poslovne, marketinške ugovore prosleđivali Južnim vestima? – izjavila je Dragana Nikolić na tom skupu.

Njena izjava tada je izazvala burnu reakciju predstavnika novinarskih i medijskih udruženja NUNS, ANEM i Lokalpress, a Nikolićeva je ubrzo zatim napustila skup.

Međutim, ako se iz statistike izuzme ovo javno preduzeće, više od 2 trećine ostatka novca po ugovorima namenjeno je Narodnim novinama (najmanje 55 miliona) i televiziji Belami (najmanje 10 miliona), čiji je direktor jedan isti čovek, Vidosav Radomirović.

TV Zona se nalazi na 3. mestu sa ugovorenih 11.4 miliona dinara. TV5 ima ugovore vredne 8.5 miliona, a slede ih agencija Infobiro sa oko 7 i TV Kopernikus sa oko 4.5 miliona dinara.

Ovako velika, a pri tom nesrazmerna novčana izdvajanja iz budžeta grada, sigurno su u velikoj meri uticala na stanje na tržištu, odnosno finansijsku situaciju u samim medijima.

O tome možda najbolje govori podatak da su TV5 i TV Zona u izuzetno teškoj finansijskoj situaciji, a da su ostali i bez velikog broja veoma kvalitetnih kadrova.

Žiro račun Televizije 5 u neprekidnoj je blokadi od sredine maja prošle godine. Zbog duga od oko 16 miliona dinara početkom marta ove godine Komercijalna banka zatražila i otvaranje stečaja. U toku je postupak pred Trgovinskim sudom u Nišu.

U gotovo identičnoj situaciji je i TV Zona. Od ove televizije “Direct media” od februara 2012. godine potražuje 18 miliona dinara. Ipak, izvršenje je, na zahtev beogradskog preduzeća odloženo za 8. avgust.

Osim toga, dokumentacija do koje su došle Južne vesti pokazuje da Grad ovoj televiziji nije isplaćivao čak ni novac koji je bio predviđen ugovorom. Zbog toga je Zona aprila i oktobra 2011. godine tužila Grad zbog dugova od 650 hiljada i 1.2 miliona dinara. Da stvar bude gora, oba puta dug je naplaćen prinudnom naplatom, što znači da gradski čelnici suštinski nisu želeli da postupe čak ni po presudama suda!

Direktor TV5 Vladimir Gogić izuzetno je nezadovoljan raspodelom novca iz gradskog budžeta.

– Mi ne tražimo pomoć od grada i države. Tražimo da omogući jednake uslove, da se ne bi narušavao princip konkurencije. Samim tim što favorizuju pojedine medije, zapravo narušavaju konkurenciju i tržište – kaže Gogić.

Kao poseban problem Gogić podvlači problem sa naplatom novca po ugovorima, odnosno da Grad potpiše ugovor, ali kasnije ne isplaćuje ugovoreni novac.


Krši se i zakon

Lokalna samouprava u Nišu, kao i većina javnih preduzeća i dalje odbijaju da sprovedu preporuku novinarskih i medijskih udruženja po pitanju finansiranja medija, pa i samu Medijsku strategiju. Ovim dokumentom koji je usvojila Vlada Srbije, imeđu ostalog je predviđena raspodela novca isključivo »sa precizno definisanom procedurom i kriterijumima i otvoreni pod nediskriminatornim uslovima“.

Međutim, i pored toga, u Nišu je i dalje na snazi „Odluka o informisanju javnosti“ koju je aprila 2008. godine usvojila odlazeća vlast (DSS-SPS-URS-NS). U toj odluci, koja ima samo 4 člana, definiše se obaveza gradonačelnika da sa Narodnim novinama potpiše ugovor o informisanju Nišlija. Nisu definisani kriterijumi, niti bilo koji drugi detalji.

Upravo pozivajući se na taj dokument gradonačelnik Miloš Simonović (DS) pravdao je izdvajanje ogromnog novca za finansiranje rada ovog privatnog preduzeća. Ipak, bitno je pomenuti da gradonačelnik nije tako ažuran u sprovođenju svih skupštinskih odluka. Primer bi mogla da bude odluka Skupštine o izgradnji nove sportske hale, umesto čega je odlukom gradskog Veća ipak rekonstruisana hala Čair.

Vredi pomenuti i da je novac koji je samo iz budžeta Grada Niša isplaćen Narodnim novinama u 2011. godini predstavljao bezmalo polovinu njihovih ukupnih prihoda!

Da problem sa finansiranjem medija iz javnih budžeta postoji ne samo u ekonomskom, već i pravnom domenu, potvrđeno je izveštajem Državne revizorske institucije.

Revizori su utvrdili da je gradonačelnik prekršio brojne zakone jer je ugovore potpisivao bez sprovedenog tendera. Zbog toga su podnete i prekršajne prijave.

Ali, ni pored inicijative koju su podržali NUNS, UNS i Lokal press, i gradonačelnik i predsednik Skupštine grada Mile Ilić (SPS) odbili su da predlože promenu sporne Odluke o informisanju javnosti.

Gradonačelnik Niša Miloš Simonović odbio je da razgovara sa novinarima Južnih vesti o ovoj temi i pruži odgovore na pitanja u vezi sa finansiranjem medija.


Ovaj tekst realizuje se u okviru projekta “Veća transparetnost lokalnih samouprava – pravo građana, obaveza države”, koji finansira Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji u okviru projekta Podrška civilnom društvu.

Sadržaj publikacije je isključiva odgovornost medija i ne predstavlja nužno stavove Evropske unije.

45 comments

  1. Konačno da neko progovori o tome. Bogu hvala. Nadam se da ćemo imati snage da odstranimo sa medija sve tumorne ruke halapljivih vlastodržaca.

  2. I pored tolike “pomoći”, televizije su u dugovima… Odlično istraživanje, svi treba da znaju kako u stvari funkcionišu mediji.

  3. Kakav je ovo lopovluk sa finasiranjem TV Bela Amie i Narodnih od strane grada (i ostalih ali poouzdano znam da njima daju najvise) ???

    Sta ima nasim parama da se finansira Vitko & co ?

    Neko treba da bude uhapsen za to.

    Jel’ grad ima NTV ? Sta ima da poklanja nase pare privatnicima?

    Zgrada Narodnih novina (sa sve novinama)je prodata za smesnih 200 000 evra ako se secate tom istom Vitku.

    1. Prvo bi valjalo ispitati na koji nacin su braca uspela da pokupuju sve medije u ovom kraju i ko im sada placa odrzavaanje u zivotu tih medija dok ne isstekne rok da zaistaa postaanu vlasnici bagatelno kupljenih zgradaa koje ce pretvoriti u hotele.

  4. Mogli bi malo i da ispitate rad direktorke Niške TV koja je zavela diktaturu u svojoj firmi sveteći se zaposlenima zbog negativnih komentara tokom perioda pre nje o njenom partijskom šefu. Niška TV je sve samo ne nezavisna i profesionalna.

  5. Novac poreskih obveznike privatnim medijima, ništa drugo ne može kao posledicu imati osim kontrolu medija. Novac koji mediji ne zaradjuju a ipak ga dobijaju, veštački održava u životu mnogo veći broj medija, od broja koji može da preživi samostalno prodajući svoje usluge privredi. Ovo za posledicu ima da niti jedan medij ne može da preživi vodeći nezavisnu uredjivačku politiku, odnosno da ne postoji medij u Nišu koji nije u strahu šta će biti s njim ukoliko ostane bez novca iz budžeta i javnih preduzeća.

  6. Sve to sto ste napisali je tako pa i mnogo gore, na svim skoro medijima postoje novinari koji daju informacije svojim finansijerima tj. Jkp u gradu.

  7. Primera radi Opština Prokuplje, konkretno predsednik Milan Arsović, finansira mesečno televiziju Zona Niš 60.000 dinara. I naravno, svaki dan je na televiziji sa svojim dosadnim i lažnim hvalospevima….

  8. Tv 5 je bila regionalna televizija – i sa signalom prek Jastrebca dopirala je do Smedereva – medutim pre 2-3 godine tu funkciju je preuzela Zona a sad su i jedna i druga u velikim dugovim- nerazum baš.Dobili su i pomoć od grada-nisu čista posla tu,

  9. ovom organizovanomkriminalu i saric bi pozavideo…dovoljno je,na primer,da izadjete na APR i tamo vidite zavrsni racun recimo TV Kopernikus…ja mislim da bi ta kuca mogla da sponzorise grad a ne grad njih.Za finansiranje VItka neko bi trebao tek da napipa zatvor…

  10. Kada se u tekstu pominju kriterijumi, zapitao bi se, prema kom osnovu Niska Televizija dobija toliki budzet? Ako je odgovor zato sto je gradska televizija, ja bi se zapitao ko je onda zaposlen u toj televiziji na teret naroda, kad im je tako mala gledanost. Ciji se rodjaci, zaposleni tamo, hrane nasim hlebom, ako je taj servis beskorisan? A media mag Vitko je onda posebna prica. Za koji kvalitet programa mu se daju tolike pare? Belle amie ima samo ko je pustio biranje kanala na auto, pa se memorisalo samo. Bespotrebno zauzimanje broja na televizoru!!!

  11. Dragi moji prijatelji, ako u nekom javnom preduzecu postoji problem onda je to NTV Niska televizija. Ovo preduzece nikada nije imalo goreg direktora. Trenutno su svi u televiziji u strahu od direktora Dragane Nikolic, te niko ne sme da digne glas. Jedna osoba je digla glas protiv terora i diktatute u NTV-u i dobila je otkaz. Radi se o Mileni Vidojkovic, novinari koji radi vise od 30 gidna u novinarstvu. Onoga ternutka kada je rekla da je car go, dobila je otkaz bez ikakvog valjanog razloga.
    Pitam se samo dokle cemo da imamo partijski (URS) postaljene kadrove koji terorisu sve oko sebe kao sto to D. Nikolic cini.

    1. …taj otkaz ima svoju predhistoriju…one su bivse SPS drugarice i komsinice davnih dana koje su se pokarabasile mnogo pre NTV…E,sad,ko bi znao da ce gdja Nikolic postati direktor gdja Vidojkovic…svet je mali

  12. Много је телевизија на овом простору а мало новина. И наравно све се удварају политичарима на власти јер им од њих зависи судбина. То финансирање треба строго контролисати од стране независне институције. Све ове приватне ТВ раде по принципу;*поштено се увек пише о ономе ко да више!* а НТВ углавном служи владајућој већини. Нишу су довољне две добре ТВ и једне поштене новина. Али *Народне* од кад су приватизоване, углавном преживљавају преписивањем вести од јуче. Не могу да схватим да ни УКРШТЕНИЦУ немају, којом би се читалац на крају засладио прочитавши све мучне наслове. Нема ни ВИЦА, АФОРИЗМА, ХАИКУА или друге ситнице која би разбила монотонију данашњице. Да није Сашине карикатуре, као да читаш само умрлице. А све ће то тако бити доклегод је главни уредник Тимошенко, јер забога, само он зна да пише те ситнице које освежавају. Но, нека приватни медији раде што им воља али не нашим парама! Па да видимо докле ће тако!

  13. Vec odavno nije lako gledati mirno ni jednu tv iz naseg grada. Toliko su pristrasni i toliko blafonakloni prema lokalnim politicarima da je to bolno. Pa pomislio bi neko da zivimo u savrsenom drustvu gde tece med i mleko. Dajte ljudi opasuljite se, gledaju vas ljudi, pa nismo mi ludi da ne vidimo sta se desava. Bolje i zatvoriti medije ako nisu u stanju da funkcionisu trsisno nego ovakvo stanje. Dajte malo radite svoj posao, tj budite objektivni i prikazujte nam istinu!

  14. Osnovni problem niskih televizija je njihova upravo finansijska slabost…ovo mucenje sa parama poreskih obvezika samo drzi sistem koji je jako los…nis ne moze da ima vise od jedne kvalitetne televizije ali velike televizije. Na zalost u Srbiji je rec udruzivanje i spajanje jako nepopularna tako umesto jedne velike twelevizije koja bi parirala beogradu imamo mnogo malih koje nemaju ni za plate svojih radnika

  15. I ako bi resili problem sa finansiranjem medija od strane raznih uprava ostaje nam finansiranje od strane privatnog kapirtala. Da bi televizija prezivela treba joj dosta novca a to joj obezbedjuju marketinske agencije koje su sve manje ili vise u Srbiji u vlasnistvu Djilasa tako da problem ostaje i bez toga jer je centralizam moci i finansija vec nacienjen i uvek ce biti jakog uticaja politike i preko privrede. Situacija je bezizlazna

  16. Ове Јужне вести, мнооооооооооооого причају за своје године. Могле би мало да обрате пашњу на своје понашање

    1. hahahha radikali nemojte vi da se javljate, dabog nikad ne presli vise cenzus smesni ste i zatucani, zasto vise postojite? trujete narod samo… juzne svaka cast!

    2. Ti bolje da skratiš jezik.Koj si bre pa ti faktor da nekoga učutkuješ.Zakitio si se sa tom sličicom,nabacio novo odelo,obrijao i naterao kosu na razdeljak i ajde idi gde si takav pošao.

    3. Љубазна комшинице,
      НАРАВНО ДА СЕ ШАЛИМ. Искључиво на Јужним вестима пратим дешавања и новости у граду. Уважавам рад њихове редакције која има храбрости да ексклузивно отвори многа питања о којима остали и не шапућу. Желим им да истрају и трају, али власт у овом граду би радије да се ћути о многим аферама. Мислим да су и новинари ЈВ схватили мој сарказам који садржи и подршку и стрепњу да не иѕгубимо овај ЈЕДИНИ слободни медиј.

    4. П.С. Мерак, опет ме ниси ништа разумео. Видиш да и ја навијам ѕа ЈВ. А што се цензуса тиче… да ли је важнији цензус или образ?
      Поздрав нишлији

  17. a kad studenti odu i traze od opstine ili ovih drzavnih preduzeca 10.000 dinara jednokratno da plate smestaj ili hranu za strane studente sa razmene …ovi kazu … “nemamo za leba” a ima se za ovo… SRAMOTA!

  18. Govorim u ime RTV BANKER.
    Drago mi je da je neko pokrenuo ovu temu, jer je cinjenica da Niski mediji mnogo para crpe iz budzeta.
    Sto se tice samog BANKER-a obavestavam redakciju Juznih Vesti i citaoce ovih vesti da je RTV BANKER u poslednjih godinu dana prekinuo ugovore sa svim opstinama i da vec godinu dana nije ni jedan jedini dinar uplacen na racun RTV BANKER iz prostog razloga sto smo politicki u potpunosti neutralni. To je cinjenica. Sta vise tako nam je i koncipiran radio i TV program.

    I napominjem da je slika ugovora iz 2010 godine.
    Jos jednom, sve pohvale za redakciju Juznih Vesti. Nislije trebaju znati gde im odlazi novac. 🙂

    1. Ljudi eto prilike da opletete po ljudima koji vode i kradu ovaj grad. Juzne novine preko interneta a vi preko radija i televizije. Samo napred, izgurajte, za dobro svih nas koji zivimo u ovom gradu! Nista drugo osim istine ne treba da prikazete 🙂

  19. Браво за Јужне вести! Стоп мафијашкој спрези власт медији,које финансирају народним парама!

  20. Хтео сам да направим поређење са пчелама и медом али је много примерније да се каже: Где има фекалија, увек ће имати и зелених зунзара.

    Медији у Нишу постоје јер из политике има невиђено много мецена… Кад комерцијални медији буду постали стварност, данашњи медији засновани на “донацијама” политичких мецена ће нестати као што су и дошли.

  21. Veliki pozdrav mojim nislijama.
    Zivim u Beogradu situacija slicna kao i u Nisu,samo ima vise para.
    Nemojte da se zanosite, i u mnogo razvijenijim zemljama nema nezavisnog novinarstva.A sto se tice placanja tj finansiranja medija to je tako,i tako i ce da bude, jer odlicno znam kako se finansirao UNS,NUNS,i kako se sada fiannsiraju ta KVAZI udruzenja,moj brat bio u upravnom odboru u jednom od pomenutih.Obicno oni koji galame najvise su zaglibili i prave greske.Znate napad je najbolja odbrana!Nemojte pogresno da me shvatite nisam ni na cijoj strani,brat mi je 25 godina ugledni novinar i sve mi je jasno kao DAN!!!

  22. A, da mediji nisu pod uticajem vlasti, koliko bi tek onda bila transparentnija i vlast, a i rad politički postavljenih organa vlasti u javnim ustanovama u Gradu?! Koja TV je deo mreže ANEM, a nije objavila emisiju koju je snimila i emitovala mreža ANEM baš u Nišu?! http://www.youtube.com/watch?v=H95BI9Ccgzs – Ogledalo vlasti!

  23. Ljudi, ostacemo u Nisu samo sa TV Belle Amie i sa Narodnim Novinama! Vitkovizija na pomolu. Zamislite decu koja odrastaju samo uz ta dva medija u ovom gradu!

    Majmun usao u tenak.

  24. bravo za J.V.!vi ste jedino svetlo na kraju tunela koji je olicenje za ovaj grad.sloba i njegov zakon o informisanju su decija uspavanka prema ovakvim desavanjima. a,o kvalitetu programa ne treba trositi reci,sve na gomilu da ih skupis,ne bi mogo jednu prosecnu tv da napravis!

  25. Bravo za Juzne Vesti! Bas me zanima da li ce neko od niskih politicara da demantuje tvrdnje iz teksta. Ili ce da posalju PR-ove da nam “protumace” sustinu ugovora “o posebnom medijskom pracenju”. A bas me zanima sta na ovaj tekst i cinjenice kazu direktori i vlasnici medijskih kuca!? Ako ne budu demantovali tekst, politicari mora da priznaju da manipulisu Nislije tako sto novcem istih tih Nislija placaju medije da ulepsavaju stvarnost i stavljaju politicare, stranke i njihova (ne) dela u prvi plan. A mediji mora da priznaju da nisu nikakvi “cuvari demokratije” i “kontrolori vlasti”, vec iskljucivo sredstvo preko koga niski politicari manipulisu gradjane. Ustolicieni sistem je toliko truo i nezdrav da mora da se menja, makar u Nisu ostala samo jedna ili dve medijske kuce.

  26. Od kada je Dragana Nikolić URS?Znam da je devedesetih bila u SPS-u, a bila je i u DS-u, kada je bila “bliska” sa jednim tadašnjim funkcionerom.Očigledno da ima širok koalicioni kapacitet(čak i Čankovog tipa)

    1. Dr Jakove, ne znam na koji period mislis, bliskost je gajila sa jednim iz tadasnjeg SPO-a.Bar je, dok je sa nekim pricala telefonom, kod kolega stvarala utisak da je on, zato sto je tada bio na vlasti u TOJ stranci. Prvo se obracunavala sa “nepodobnim” koleginicama, a posle i sa mladjim kolegama koji su odolevali njenim carima.Ma, obracunavala se ona i sa zdravima, koje je terala u bolest, i sa bolesnima,kojima je tek zagorcavala zivot, i sa svim rodjacima, kojih je bilo vise, a koji takodje nisu opravdavali ono sto je cinila.

  27. Zla zena…najpre treba ispitati ko je postavlja i odrzava na mestima gde samo maltretira ljude, sve one koji joj smetaju i koji znaju vise od nje.

  28. Dragana Nikolic je dovoljno zagorcavala zivot ljudima u Narodnim novinama,odaakle je metlom oterana.Toliko zla u jednoj onolikoj zeni,pa to svet nije video. Koliko je suza proliveno zbog nje, koliko je ljudi ostalo ugrozenog i ostecenog zdravlja,kolikima je zavukla ruku u dzep!I , pored svega, nju n eko i daalje stiti, forsira…kome je ovo zlo vise potrebno, to niko ne zna. Steta, nekada je bila dobar novinar i lepa zena.

    1. Koliko vidim po glasanju za komentare, sira porodica Dragane Nikolic raspolaze sa jedno 15 kompjutera…toliko dislajkova nekako mogu da namaknu.Ako se broj minuseva poveca od granice snova, 25, mora da su poceli da se sluze komsijskim…ali se i dalje nije javio niko, sa bar jednom lepom recju za nju….neke stvari su ipak nemoguce

  29. Interesantno da ste gospodine urednice bas Vi objavili ovakav tekst. Samo ste sebe zaboravili da dodate na listu da vidimo ko se to nalazi na broju 1. Juzne vesti su stranacki prebojene i to je jasno svakom ko je iole upuceniji u postojanje struja u okviru iste partije Ds. To sto ste pristalica jedne a ne i druge strane ne znaci da niste stranacki opredeljeni. Ovaj komentar nece osvanuti ali se nadam da ce Vas bar iznervirati kao sto ste Vi mene ovim tekstom, gde po svom dobrom straom obicaju pljujete po drugima koa da ste Vi jedini ispravni a daleko ste od toga svetlosnu godinu

  30. Mene konkretno bas briga ko finansira medije u gradu… Vise me interesuje zasto se na tim medijima ne daju naj novije vesti iz nisa i okoline?
    Zasto su im na sajtovima udarne vesti od pre nedelju dana, zasto ne mozemo da znamo koje su ulice zatvorene zbog radova, zasto nigde nismo mogli da nadjemo informaciju o polu maratonu koji je odrzan pre neki dan, zasto se pusta jedna ili dve potpuno nebitne informacije svakog dana…

    Da li se u gradu stvarno nista ne desava ili je to jednostavno neprofesionalizam i lenjost novinara…

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *